تبلیغات
ازواج - عشق انحصار و توجه!

*شاید قبول نکنید اما بخوانید*/ «اگر نظام جنسی اسلام را فهم و عمل کنیم مشکلات فرهنگی جامعه مان حل می شود»

عشق انحصار و توجه!

تاریخ:دوشنبه 18 دی 1396-12:15 ق.ظ

عشق ورزی متفاوت زن و مرد

در عشق و علاقه درونی و قلبی زن و مرد و همچنین ابراز آن و در نهایت تبدیل به رفتارهای عاشقانه و از روی محبت، ما باید بین زن و مرد به شدت تمایز قائل شویم.امروزه متاسفانه عشق زنان به مردان هم مردانه و برعکس عشق مردان به زنان هم زنانه شده است. این خطر بزرگی است که باعث سردی روابط زوجین می شود. پس باید اول بشناسیم که زن چگونه مردش را دوست دارد و مرد چگونه زنش را دوس دارد و نسبت به او چه احساسی دارد. اگر این احساس را شناختیم، به عمق فطرت پی می بریم و آنچه هر یک از دو نفر از طرف دیگر در روابط عاشقانه واقعا خواستار است و انتظار دارد را برآورده کرده ایم. بسیاری از این خصوصیات عشقی، در زن و مرد کاملا متضاد با هم است که اگر جابجا شود آسیب هایی را در پی دارد. احادیث و روایات نیز بسیار در شناختن این دو نوع عشق به کمک ما می آیند.

1- عشق مرد انحصار گرا و انحصار طلب است. یعنی عشق مرد به زنش به این واسطه و این سبب است که زنش فقط متعلق به اوست و متعلق به هیچ مرد دیگری نیست. بدیهی است اگر مردی بفهمد که همسرش متعلق به مرد دیگری هم هست، این رابطه برای او تمام شده است و دیگر زن را همسر خود به حساب نمی آورد و ذره ای نسبت به او محبت ندارد. (احادیث غیرت و تملک مرد). در اسلام هم وجوب طلاق در صورتی که روابط خارج از محدوده شوهر کشف شود، ثابت می شود. یعنی اصولا مرد تمام عشقش که به انحصار بود فرو می ریزد و قطعا به دنبال همسری دیگر می رود که بتواند نسبت به او حس انحصار و سرپرستی را داشته باشد. ابراز عشق های مرد به زنش نیز از همین حس انحصار ناشی می شود. مثلا این جمله که «تو فقط مال منی» که مرد به زنش بگوید، برای هر دو رضایت و لذت بخش است، اما همین جمله از طرف زن به مرد، مرد را خرسند و راضی نمی کند، بلکه او از جملاتی خوشش می آید که تایید کننده حس سرپرستی و ولایت و انحصار او باشد.

2- اما برعکس، عشق زن توجه طلب است نه انحصار طلب. یعنی عشق زن به مرد، به این دلیل و واسطه نیست که مرد فقط متعلق به اوست و متعلق به هیچ زن دیگری نیست. چون اصولا مرد تعلق پیدا نمی کند به هیچ زنی. مرد از تعلق فراری است چرا که این را نوعی ذلت می پندارد. بلکه خود او صاحب می شود. پس با اینکه حس حسادت زنانه نسبت به هوو وجود دارد، اما اگر زنی بفهمد که شوهرش زن دیگری اختیار کرده است، هنوز می تواند نسبت به شوهرش عشق بورزد و این رابطه را تمام شده تلقی نکند. چرا که نسبت به او حس انحصار نداشته است. انحصار یک حس مردانه است و اگر زنی نسبت به شوهرش منحصرگرا باشد نه توجه طلب، عشق او یک عشق مردانه است. عشق مردانه به یک مرد! آنچیزی که واسطه و سبب عشق زن به مرد است، توجه و محبت شوهر به اوست و ابراز این علاقه است. در حالی که مرد اگر چنین ابرازی از طرف همسرش هم نباشد، زیاد ناراحت یا نگران نمی شود تا زمانی که می داند که زنش متعلق به اوست. مرد اصولا از ابراز عشق زیادی و اولیه رنج می برد و همیشه دوست دارد او شروع کننده عشق و عشق ورز باشد و زن در جواب عشق او، به او علاقه مند گردد نه اینکه ابتدایی زن به او ابراز علاقه کند.

اسلام گفته است مرد به زنش بگوید دوستت دارم. یعنی ابراز علاقه و توجه کند و به او برسد و برای راحتی و آسایش او تلاش کند و او را عزیز بدارد. اینها همه توجه مرد به زنش است. یعنی می خواهد بگوید عشق زن به مرد، توجه طلبی است و بر پایه انحصار نیست. از آن طرف زنان را تشویق به شوهرداری می کند. این به معنی پررنگ کردن حس انحصار و تملک طلبی مرد و حس سرپرستی اوست. اسلام گفته حسد زن ریشه در کفر دارد. یعنی اگر زن غیرت بورزد، عشق او عشق مردانه می شود و این از فطرت فاصله دارد و تبدیل به کفر می شود.

تاکید بر عدم وجود حس غیرت در زنان کاملا در رفتار آنها نیز آشکار است. مثلا اینکه زنان، به راحتی از عشق خود و همسرشان صحبت می کنند، مسائل زندگی خود را برای دوستان خود می گویند، مشخصات و عکس همسرشان را به راحتی در اختیار سایر زن ها قرار می دهند، و از آنها تعریف می کنند. دوست دارند دیگران را نسبت به عشق خود و شوهرشان آگاه سازند. از طرف دیگر در پیش شوهرشان، از زنان مختلف صحبت می کنند و رفتارها و خصوصیات آنها را بیان می کنند. حتی گاهی زندگی خصوصی دوستشان را با شوهرش برای همسر خود بازگو می کنند. یعنی ذاتا برایشان زیاد مهم نیست که شوهرشان، از دوستانشان اطلاعاتی داشته باشد و آنها را بشناسد و با هم آشنا باشند. و از طرفی به دوستش فخر فروشد و ببالد که این مرد همسر من است و من هم او را دوست دارم. این مایه مباهات و افتخار می شود. تمام این رفتارها، رفتارهایی است که یک مرد هرگز نسبت به زن خود انجام نمی دهد اگر غیرت داشته باشد و همه اینها را رفتارهای بدی می داند که ضد غیرت مردانه است و او را به شدت عصبانی می کند. یعنی یک سری رفتارند، زن نسبت به مرد انجام می دهد و خوشایند اوست، ولی مرد هرگز نسبت به زن انجام نمی دهد زیرا از آنا متنفر است و ضد حس انحصار اوست. 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر