تبلیغات
ازواج - اشکال مودت در چندهمسری نوین

*شاید قبول نکنید اما بخوانید*/ «اگر نظام جنسی اسلام را فهم و عمل کنیم مشکلات فرهنگی جامعه مان حل می شود»

اشکال مودت در چندهمسری نوین

تاریخ:سه شنبه 14 فروردین 1397-12:08 ب.ظ

اشکال کرده اند: چون بنای خانواده براساس مودت و رحمت است (و جعل بینکم موده و رحمه) و خود قرآن گفته كه هیج وقت نمی توانید از نظر مودت و رحمت بین زنان عدالت رعایت كنید (و لن تستطیعوا ان تعدلوا بین النسا ولو حرصتم) لذا با چند زنی خانواده شكل نمی گیرد زیرا مودت و رحمت كامل برقرار نمی شود چون مودت و رحمت قلبی است و قابل تقسیم نیست و بنیان خانواده هم هست، خانواده سالم فقط با یک زنی امكان پذیر است. 
پاسخ: 
1- بنای خانواده طبق آیه ای از قرآن که بیان شد، مودت و رحمتی است که «خداوند» ایجاد و جعل می کند. اما آن محبتی که در آیه «و لن تستطیعوا» آمده است، محبتی است که مرد در قلبش برای همسرانش ایجاد می کند. پس دو نوع محبت است. با منشا انسانی و با منشا الهی. وقتی عقد ازدواج اسلامی خوانده و انشا می گردد، خداوند بین زن و مرد مومن (به واسطه ایمان و تقوایی که دارند از قبیل پرهیز از محرمات جنسی) مودت و رحمت ایجاد می کند. در چندهمسری هم به همین صورت است. خداوند میان شوهر و همسر دوم، شوهر و همسر سوم و شوهر و همسر چهارم همین مودت و رحمت را ایجاد می کند. و این پایه و شالوده دوام این ارتباط می گردد.
2- شکل گیری چندهمسری، لزوما نیاز به محبت قلبی برابر ندارد. بلکه اظهار محبت برابر (تا حد امکان) کافی است. اگر بگویند امکان ندارد چون پایه اظهار محبت، محبت قلبی است، می گوییم خیر. امکان دارد اما نیاز به تقوا و صیانت نفس و ایمان بیشتری دارد که انسان دو همسر را در قلبش غیریکسان دوست بدارد اما در عمل تفاوتی در محبت ورزیدن نسبت به آنها اعمال نکند. دقت کنید که چندهمسری تابع «ضرورت اجتماعی» است و شدت نیاز و بحرانی بودن قضیه، کمی نقص در کار را توجیه می کند. مثل این که فردی از فرط تشنگی در حال مرگ است و حال ما می خواهیم برای او آب پیدا کنیم که بخورد. در اینجا بعلت بحرانی بودن قضیه، همین که آب آشامیدنی باشد کافی است که به او بدهیم و حتما نیاز نیست برویم آب معدنی پیدا کنیم یا آب خالص و گوارا و خنک با همه ویژگی ها. هدف رفع مشکل است نه بی نقص بودن و کامل بودن کار. به همین خاطر هم آیه «ولن تستطیعوا» مخاطبش «مردان با چند همسر» است نه مردان تک همسر یا مجردان. به این دلیل که ادامه آیه می گوید: فلا تمیلوا کل المیل فتذروها کالمعلقه. لذا این که گفته شد بدون محبت برابر خانواده شکل نمی گیرد غلط است. مقداری محبت نیز برای شکل گیری خانواده کافی است و مهم اظهار درست آن است.
3- نه می توان گفت اصل بر تک همسری است و نه می توان گفت اصل بر چند همسری است. بلکه این مساله تابع نیاز جامعه است. بله اگر در جامعه ذهنی، همه مردان و زنان برابر و طول مدت جنسی زنان و مردان هم برابر و مرگ و میر زنان و مردان هم برابر باشد، هیچ نیازی به چندهمسری نیست. اما این تخیل است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر