تبلیغات
ازواج - چالش های مدیریتی اشتغال زنان

*شاید قبول نکنید اما بخوانید*/ «اگر نظام جنسی اسلام را فهم و عمل کنیم مشکلات فرهنگی جامعه مان حل می شود»

چالش های مدیریتی اشتغال زنان

تاریخ:یکشنبه 19 فروردین 1397-01:54 ب.ظ

چند مشکل و چالش در این قضیه وجود دارد:
1- در قانون و فرهنگ اسلام و ایران تامین کننده معاش خانواده مرد است و پیرو این نقش مرد شکل گرفته و جایگاه و نحوه تعامل او با بقیه اعضای خانواده تقریبا مشخص شده است. مرد نان آور است و این یک نقش مهم عاطفی و اجتماعی در خانواده به او میداده است.
از طرفی در خود اسلام کار اقتصادی کردن برای زنان نه تنها بد شمرده نشده بلکه طبق آیه قرآن اکتساب به زن هم مربوط میشود. للنسا نصیب مما اکتسبن. علما و مراجع هم در مورد کار کردن اقتصادی زنان نظر مثبت یا حداقل ممتنعی دارند. 
2- ما از طرفی با اختلاط زن و مرد در جامعه مشکل داریم و از طرفی امورات زنان در جامعه زیاد شده است. اگر جدا سازی کنیم که نیاز شدید به نیروی زن داریم و اگر جدا نکنیم که اختلاط است و اگر فقط مردان باشند باز فساد آور است چون مراجعه کننده در بسیاری موارد زن است.
3- ما از طرفی نمی خواهیم زن قطب اقتصادی خانواده گردد و از نظر ما فساد زا است و قیومیت مرد را زیر سوال می برد و از طرف دیگر نمی توان حکم کرد که امورات زنان را زنانی انجام دهند که پولی دریافت نکنند. 
4- از طرفی نمی توان تحصیل را جنسیتی کرد یا رشته های خاصی را به زنان و رشته های دیگری را به مردان اختصاص داد زیرا ازادی علمی زیر سوال می رود
5- از طرفی نهادهای اقتصادی و فرهنگی جامعه گرایش بسیار زیادی به جذب زنان و دختران برای خود دارند و از طرف دیگر این امر برای آینده جامعه و خانواده موجب ضررهای جبران ناپذیر می گردد.
از طرفی زنان ایران بطور فرهنگی یک وظیفه دیگر هم دارند که آن بحث خانه داری و بچه داری است که ما به ازای آن در جوامع دیگر شغل تعریف شده است. یعنی عملا زنانی که در کشور به اصطلاح سر کار می روند دو شغل دارند. شغل اولشان خانه داری -بچه داری است اما بصورت نیمه وقت و سپس شغل دوم آنها آن کار بیرون از منزل است.

در کنار این چالش ها نگاه غرب هم قابل توجه است. غرب سالها سعی بر این دارد که اشتغال را یکی از حقوق مسلم زنان جا بیندازد و دعوت کند که همه یه سر کار بروند یا دارای فعالیت اجتماعی  باشند.
می توانیم معایب و مزایای اشتغال بانوان را بنویسیم و سپس مقایسه کنیم اما باز مشکل بر سر میزان «ارزش» هر یک از این مضرات و فواید می باشد. 
در یک تحلیل ما می توانیم بگوییم: بخشی از این چالش ها به واسطه حضور ما در جامعه جدید است. مثلا بحث جرم و جنایت زنان و خانمها که امری جدید الشیوع است یا مثلا بحث آموزش خانمها بصورت آکادمیک و به طور کلی حضور زیاد زن در حوزه اجتماع (خوب یا بد) ما را در حوزه تصمیم گیری ناچار به استفاده از زنان می کند. پس ما در 2 حوزه کوتاه مدت و بلند مدت باید کار کنیم.
 البته فعلا ما می توانیم با تصمیم گیری های درست، از آسیب های این ناچاری ها و ضرورت های اجتماعی کم کنیم. مثلا برای این که نظام مالی خانواده را به هم نزنیم، از ظرفیت «داوطلبین» یا همان «والنتیرها» استفاده کنیم. یا حتی هزینه ها را در حد معقولی برای حفظ قیومیت مالی مردان، کاهش دهیم. اما باید در درازمدت، در چند حوزه کار کنیم:
1- باید تلاش شود در حوزه های شغلی که ضرورتی به حضور خانمها نیست، به تدریج با آقایان جایگزین شود
2- باید حوزه های رشته ای و شغلی زنانه و مردانه تعریف کنیم و این اگرچه دامنه انتخاب آکادمیک و اجتماعی افراد را تا حدی محدود می کند اما برای نظم و ثبات اجتماعی و خانوادگی ضروری است. مثلا آنچه فقط مربوط به بانوان است را فقط و فقط بانوان بگردانند. البته در یادگیری شخصی، هیچ محدودیتی نیست اما فعالیت اجتماعی، زنانه و مردانه است.
3- باید به امر تربیت فرزند در منزل بهای جدی داده شود و حوزه های تخصصی و کارگاه های ویژه آموزشی در این امر تشکیل گردد و پولهای زیادی در راستای سازماندهی و حمایت از شغل خانه داری خرج گردد که ما بتوانیم از منظر تربیتی، زیربنا را درست کنیم.
4- باید محیط های ایزوله و امنی تعریف کنیم که خانمها بتوانند در آنجا به راحتی و بدون حجاب به فعالیت های مخصوص خود بپردازند. اعم از تحصیل، خرید، تفریح، پزشکی و...
5- مسائل جنسی زنان را به شدت تقویت کنیم و بحث تقویت آمادگی های جنسی و رابطه ای را برای زنان در دستور کار قرار دهیم. فرهنگ نشاط جنسی را باید از خانمها شروع کرد تا به تدریج آقایان را نیز در بر گیرد. (البته در بخش آقایان کارهای مجزا نیاز است)
6- فعالیت های اقتصادی زنان داوطلب را در حوزه های سرمایه گذاری و کار غیر حضوری یا مضاربه ای ببریم.
7- آموزش مجازی را تقویت و در برخی رشته های غیرمتجانس با جنسیت، انحصاری کنیم که از فساد محیط های مختلط پرهیز شود.
8- با کسانی که قوانین جنسیتی جامعه را زیرپا می گذارند و مثلا در محیط های تک جنسیتی قصد استفاده از نیروی جنس مخالف را دارند به شدت برخورد گردد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر